13 grudnia 2018

W tym roku mija 37 rocznica wprowadzenia stanu wojennego.

Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność”, aby uczcić pamięć ofiar stanu wojennego, zorganizował uroczystości, które rozpoczęły się o godzinie 16.00 mszą świętą w parafii pw. Najświętszego Imienia Jezus  przy ulicy Sienkiewicza 60 w Łodzi.

Po mszy św. rozpoczął się tradycyjny przemarsz uczestników obchodów pod Pomnik-Krzyż poświęcony Ofiarom Stanu Wojennego przy kościele Podwyższenia Świętego Krzyża u zbiegu ulic Sienkiewicza i Tuwima.

Po wysłuchaniu okolicznościowego przemówienia przewodniczącego zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność”  Waldemara Krenca, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz zakładowych organizacji związkowych złożyli wiązanki kwiatów.

Delegacja NSZZ Solidarność Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckich Szpitali Klinicznych w  Łodzi biorąca udział w uroczystościach również złożyła wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Stanu Wojennego.

„Nie możemy zapomnieć 13 grudnia 1981 roku, ponieważ mamy obowiązek pielęgnowania pamięci także w młodym pokoleniu, którego, to może przykre słowa, ale brakuje często właśnie tego 13 grudnia w rocznicę ogłoszenia stanu wojennego w Polsce…”

„Młode pokolenie, które dzisiaj bierze los Polski w swoje ręce, nie powinno odwracać się tyłem wobec minionego czasu, w którym ojcowie nasi wyrąbywali niejako mozolnie tunel ku wolności…”

„…Solidarność jako ruch społeczny, jako związek zawodowy, ale jako ludzki gest i otwarcie serca jest także nam dzisiaj wyjatkowo mocno potrzebne…”

Dzisiejsza Solidarność tak bogata w doświadczenia życia społecznego (…) powinna odzyskiwać i pielęgnować to pierwsze znaczenie tego ruchu i być głosem opiniowórczym, upominajacym każdą władzę za każde znieważenie człowieka, za każde zaniedbanie, z którego wynika ludzka krzywda.”

bp. Marek Marczak
kazanie podczas mszy św. u oo. Jezuitów w Łodzi 13 grudnia 2018