Odliczenie od dochodu składek członkowskich

Nadszedł czas rozliczeń podatku. Czy wiesz, że od swojego dochodu możesz odliczyć składki członkowskie zapłacone na rzecz związków zawodowych? Za rok 2023 wysokość odliczenia może wynieść nawet 840 zł.

Jeżeli korzystasz z automatycznego rozliczenia przygotowanego przez Urząd Skarbowy kwota odliczenia zawarta będzie w przygotowanym formularzu.

Jeżeli rozliczasz się samodzielnie kwotę do odliczenia znajdziesz w PIT otrzymanym od pracodawcy.  Rozliczenia ulgi na związki zawodowe dokonuje się w załączniku PIT/O, który jest załącznikiem do zeznań takich jak PIT-28, PIT-36 czy PIT-37. Do tego celu służą pola nr 37 i 38 w formularzu PIT/O, gdzie wpisuje się inne ulgi, niewymienione wprost w załączniku.